Diabetologia jest dziedziną medyczną skupioną na leczeniu dolegliwości metabolicznych – cukrzyc. Czym dokładnie zajmują się diabetolodzy? Jak można dostać się do specjalisty tego typu?
Kim jest diabetolog?
Diabetolog jest lekarzem specjalistą, który posiada odpowiednie przygotowanie w zakresie diagnostyki, leczenia i edukacji pacjentów z cukrzycą oraz powikłaniami cukrzycowymi. Cukrzyca jest chorobą, która objawia się nieprawidłowym stężeniem cukru we krwi. Dochodzi do niej na skutek różnych czynników, między innymi nieprawidłowej diety, braku ruchu, ale również może ona wynikać z zaburzeń immunologicznych. Specjaliści w tej dziedzinie pomagają pacjentom w każdym wieku – zarówno dzieciom i młodzieży, jak i osobom dorosłym, ponieważ cukrzyca może pojawić się na różnych etapach życia. Lekarze tego typu pracują w wielu gabinetach i klinikach, na przykład w Oświęcimiu z konsultacji z diabetologiem można skorzystać w Instytucie Boczarska: https://instytutboczarska.pl/manuela-drozd-sypien/.
Diabetolog – czym się zajmuje?
Diabetolodzy zajmują się prowadzeniem poniższych czynności:
Diagnozowanie cukrzycy
Diabetolodzy odgrywają kluczową rolę w diagnozowaniu cukrzycy, oceniając objawy, przeprowadzając testy diagnostyczne, takie jak badania poziomu glukozy we krwi, testy HbA1c, a także intepretują wyniki w celu określenia obecności i rodzaju cukrzycy.
Planowanie leczenia cukrzycy
W oparciu o specyficzne potrzeby danej osoby, historię medyczną i typ cukrzycy, diabetolodzy opracowują spersonalizowane plany leczenia. W tych ramach pomagają oni w ocenie docelowego poziomu cukru we krwi, wybraniu odpowiednich leków, na przykład takich jak doustne leki przeciwcukrzycowe lub insulina, a także zalecają pacjentom ewentualne modyfikacje w zakresie stylu życia, takie jak dieta, ćwiczenia fizyczne.
Dobór i kontrola leków w cukrzycy
Lekarze diabetolodzy przepisują i dostosowują leki, aby pomóc swoim pacjentom skutecznie regulować poziom cukru we krwi. Monitorują reakcję pacjenta na leki, dokonują niezbędnych korekt dawkowania w celu uzyskania kontroli glikemii.
Kontrole leczenia cukrzycy
Diabetolodzy prowadzą stałą opiekę nad osobami z cukrzycą. Obejmuje ona regularne wizyty w celu oceny postępów pacjenta, przeglądania zapisów dotyczących poziomu glukozy we krwi, przeprowadzania niezbędnych badań i zmiany planów leczenia w razie potrzeby.
Wykrywanie i leczenie powikłań cukrzycy
Diabetolodzy mają wiedzę na temat potencjalnych powikłań związanych z cukrzycą, takich jak choroby nerek, uszkodzenie nerwów, czyli neuropatie, problemy z oczami, problemy z układem krążenia i owrzodzenia stóp. Aktywnie monitorują te komplikacje, pomagają w ich leczeniu i w razie potrzeby korzystają także z konsultacji z innymi specjalistami.
Jak zapisać się do diabetologa?
Leczenie u diabetologa może odbywać się w ramach NFZ albo też prywatnie, jeżeli dostanie się do specjalisty w ramach funduszu jest bardzo trudne ze względu na długie kolejki. Jeżeli poszukiwany jest prywatny diabetolog Oświęcim jest jednym z wielu miast, w którym można skorzystać z tego typu konsultacji. Cena wizyty wynosi zwykle od 100 do 200 złotych.