Leki bez recepty – jakie z nich warto stosować?

Leki bez recepty – jakie z nich warto stosować?

W sprzedaży można znaleźć leki wydawane nie tylko na receptę. Do wyboru jest też pełna gama leków OTC. Co warto o nich wiedzieć?

Właściwy dobór medykamentów ma bardzo duże znaczenie, dlatego też niektóre z nich wydawane są jedynie na receptę przepisaną przez lekarza. Jednak nie wszystkie leki wymagają jej uzyskania. Druga grupa tych preparatów to tak zwane leki OTC, czyli over the counter.

 

Czym są leki OTC?

Pod pojęciem jak leki OTC znajduje się szeroka gama leków, które wydawane są pacjentom bez recepty. Określane są one także jako leki w wolnym obrocie.

 

Leki OTC to pełna paleta produktów, które mogą być stosowanie profilaktycznie i leczniczo w wielu dolegliwościach. Pozwalają one na pozbycie się nieprzyjemnych dolegliwości oraz zmniejszają ryzyko ich pojawiania się. Nie wymagają przy tym wizyty u lekarza, co powoduje, że dają szybką ulgę. Jednocześnie są one generalnie bezpieczne w stosowaniu, gdy zażywane są zgodnie z zaleceniami, jakie można znaleźć na ulotce i opakowaniu.

 

Leki OTC a suplementy diety

Bardzo często leki OTC  są uznawane za suplementy diety, ponieważ nie wymagają one posiadania recepty do ich zakupu. Nie należy jednak mylić ich ze sobą, ponieważ nazwy te odnoszą się do całkowicie innych typów środków.

 

W przeciwieństwie do suplementów diety leki OTC są produktami przebadanymi, które muszą przejść specjalną procedurę przez dopuszczeniem ich do obrotu. Muszą one także podlegać specjalnym kontrolom i dzięki temu są one bardziej efektywne od wielu suplementów, które nie muszą być przedmiotem aż tak złożonych badań.

 

Jakie leki OCT warto stosować?

Wśród najczęściej stosowanych leków OCT znajdują się różnorodne leki przeciwbólowe. Za ich pomocą można zmniejszyć dolegliwości bólowe rożnego pochodzenia, między innymi bóle głowy, bóle miesiączkowe.

 

Bardzo często kupowane są także leki OTC stosowane w celu leczenia zaburzeń pracy układu pokarmowego, między innymi preparaty na biegunki, zaparcia, zgagę, na wątrobę.

 

Bez recepty można także zakupić wiele innych leków, na przykład są to leki antyhistaminowe używane przez osoby z alergiami, leki zawierające witaminy oraz minerały, leki stosowane na przeziębienia oraz na grypę.

Dodaj komentarz