Wybór biura rachunkowego – na co zwrócić uwagę?

Wybór biura rachunkowego – na co zwrócić uwagę?

Wybór biura rachunkowego przez przedsiębiorców działających na terenie Śląska nie jest łatwą decyzją. Na co zwrócić uwagę?

Oferta biura rachunkowego

Decydując się na powierzenie prowadzenia księgowości firmy biuru rachunkowemu, przedsiębiorca staje przed niezwykle trudnym wyborem – które, spośród mnogości działających na polskim rynku biur rachunkowych wybrać? W pierwszej kolejności należy porównać ich ofertę. Dlaczego? Bo nowoczesne biuro rachunkowe to nie tylko księgowanie faktur, rozliczanie dokumentów czy załatwianie spraw z urzędem skarbowym. Współczesne biura rachunkowe, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferują im także obsługę kadr i płac, szeroko rozumiane doradztwo z zakresu księgowości, ale i wsparcie biznesowe, prawne, podatkowe, a także rozliczenia roczne firm czy pomoc przy ich zakładaniu. Duży zakres oferowanych usług jest o tyle istotny, że pozwala na załatwienie wielu spraw w jednym, sprawdzonym miejscu. Warto także podkreślić, że księgowa zajmująca się kompleksowo sprawami firmy, potrafi spojrzeć na problemy z szerokiej perspektywy, a w konsekwencji znaleźć lepsze rozwiązania.

Doświadczenie księgowej i zespołu

W czasach kiedy niemal każdy może rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług księgowych, warto zwrócić uwagę na wiedzę i doświadczenie zespołu tworzącego biuro rachunkowe. Ważne są nie tylko wykształcenie kierunkowe i dyplomy potwierdzające ukończenie studiów z zakresu księgowości, ale też aktualizowanie wiedzy. Księgowa powinna bowiem nieustannie uzupełniać ją, pozostawać na bieżąco z nowelizacjami, interpretacjami czy wytycznymi dotyczącymi przepisów. Nie bez znaczenia pozostaje także doświadczenie. Nie chodzi przy tym o negowanie korzystania z usług młodych osób. Jeżeli jednak osoby rozpoczynające pracę w księgowości mogą korzystać z wieloletniego doświadczenia innych członków zespołu, pewność i trafność podejmowanych przez nie decyzji z pewnością będą dużo większe.

Lokalizacja i zasady komunikacji

Dla wielu przedsiębiorców bardzo ważna jest lokalizacja biura rachunkowego, z którym chcą podjąć współpracę. Jeśli zatem prowadzą działalność na terenie Śląska, wybierać będą biura rachunkowe działające na tym obszarze np. w Bielsku Białej i innych dużych miastach. Warto jednak pamiętać, że posiadanie siedziby w danym regionie, nie warunkuje konieczności świadczenia usług firmom wyłącznie z danego obszaru. Przykładem jest biuro rachunkowe 5plus.com.pl z siedzibą w Bielsku i Czechowicach Dziedzicach (zatem na terenie Śląska), które z powodzeniem prowadzi księgowość firm z całej Polski. Jak to możliwe? Dzięki nowoczesnym systemom dedykowanym księgowości online, możliwe jest bowiem wysyłanie i odbieranie dokumentów księgowych, raportów, zestawień zysków i strat prowadzonej działalności gospodarczej czy deklaracji podatkowych lub ZUS na odległość.

Ubezpieczenie, certyfikaty i bezpieczeństwo współpracy

Księgowa prowadząca działalność gospodarczą w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązana jest do wykupienia polisy OC za szkody wyrządzone w związku z tą działalnością. Rozpoczynając współpracę z biurem rachunkowym warto zatem zweryfikować ważność ubezpieczenia, a także jego wysokość. Zgodnie z przepisami kwota gwarancyjna wynosić powinna minimum równowartość w złotych 10000 euro, niektóre biura rachunkowe decydują się jednak na rozszerzenie ochrony i zwiększenie gwarantowanej kwoty. Gwarancją rzetelności biura rachunkowego są także niewątpliwie pozytywne opinie dotychczasowych jego klientów. Warto więc poszukać informacji na forach internetowych i zasięgnąć zdania zaprzyjaźnionych przedsiębiorców.

 

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Witam,
    Chciałbym kulturalnie porozmawiać z osobami, które są aktywne biznesowo i chcą wymienić się spostrzeżeniami o zawodzie doradcy podatkowego. Czy waszym zdaniem jest to perspektywiczna branża? Jak oceniacie tą gałąź biznesu?
    Zauważyłem że księgowe często niechętnie wypowiadają się o doradcach jakoby „zabierali im pracę”.
    Może są tutaj przedsiębiorcy którzy zachcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Chętnie też poznam stanowisko samych doradców lub księgowych.
    Rozważam ten kierunek rozwoju zawodowego.

Dodaj komentarz